Az 1848/49-es szabadságharc idején a Habsburg Birodalom távoli tartományaiból Kossuth hívó szavára: „A szegény magyar haza lángokban áll…” szökve-harcolva hazatérő huszárok a hazaszeretet legszebb példáját adták az utókornak. Nemrégiben egy televíziós csatornán újból láttam Sára Sándor „80 huszár” című filmalkotását, melyben a filmrendező emléket állított az ezer veszéllyel dacoló, a súlyos büntetéstől és a haláltól sem visszarettenő hazaszökő katonáknak.
A film egyik jelenetében a huszárokat az idegen városban elárulják. Ez a jelenet juttatta eszembe Szetsey István strázsamester személyét, illetve levelét, melyet édesanyjához Jászalsószentgyörgyre írt. Bizonyára az Országos Levéltárban megőrzött levél tartalma is megihlette a film alkotóját, hiszen a huszárok elárultatása, szökésük helyszínei megegyeznek Szetsey levelében foglaltakkal. Szetsey István nevével korábban is találkoztam helytörténeti kutatásaim során, de történetét még nem kapcsoltam össze akkoriban a filmmel. Rédey István „Jászok és kunok az 1848/49-es szabadságharcban” című könyvében ír a Nádor huszárok több csapattestének hazatéréséről, köztük Szetsey István strázsamester századának szökéséről, fogságba eséséről és ismerteti levelének tartalmát is. E könyv szerzője a forrásjegyzékben utal az „Ötlettől a filmig” könyvsorozatban megjelent Csoóri Sándor – Sára Sándor: „80 huszár” című könyvre is. Engem természetesen megragadott az a tény, hogy a törökszentmiklósi születésű, de édesanyja révén az én szülőfalumhoz Jászalsószentgyörgyhöz köthető Szetsey István egy nagyszerű film ihletője hősies magatartásával, bátor tettével. Nézzük hát a történelmi tényeket:
1848. október 28-án Szetsey István strázsamester Mohácsi Valentin őrmestertársával, 8 tizedessel és 120 huszárral indult kerülő úton Porosz Szilézián keresztül a haza hívó szavára. Porosz földön, Friedlandban a lakosság szeretettel fogadta a magyar huszárokat, azonban a város papságának árulása folytán a porosz katonaság őrizetbe vette őket, és az osztrák hatóságoknak történő átadásukat határozták el. Szetsey, mint a csapat vezetője számolt vele, hogy a halál vár rájuk. S legnagyobb bajával kihez fordulhat az ember? Szetsey levelet írt Jászalsószentgyörgyre édesanyjának, amiben kérte a falu elöljáróságát, hogy a magyar kormánynál járjon közbe szabadon bocsátásukért. A lúdtollal írt megfakult írás ma is élő történelem:
„Fridland am 1 –ten November 848. Kedves szeretett Szülőm! Életem sorát röviden leírom…amely egy kevéssé borzasztó. Miután kedves hazánk vérengző állapotját hallván, mindenféle módokat használtam és elkövettem segítségére jönni, amely is mind sikertelenül megyettetett, s ennél fogva kénytelen voltam más módhoz nyúlni, az az, ha merem mondani, elszökni. Az össze esküvés áll még 1 strázsa Mester, 8 káplár és 120 közemberbül, az indulatunk volt 28-án a múlt hónak. Marsomat vettem Burkus országnak, miután nagy fáradsággal Cseh országbúl több zűrzavarok közt a Gránitzon bejutottam 1 napi földet tettünk a Burkusok közt – de már annyira elcsüggedtünk, hogy kénytelenek voltunk magunkat quártélyba tenni, ahol is a Polgárság igen szívesen fogadott, mivel mind németh és a mi akaratunkon vagynak, — de egy akasztófára való pap bennünket elárult, azonnal az ott levő katonaságtól arredáltattunk.
Így tehát kedves Szülőm gondolhatja, hogy fogottak vagyunk, hanem dolgom igen jól mén máskülönben, enni innyi ugyan van elég, úgy gondolom, hogy az akasztófa a hátam megett van, csak a horogba kell akasztani, mivel nálunk Regimentnél Standrecht volt kihirdetve a sok szökés végett, miért már nagyobb része elszökött, így tehát semmi jót nem várhatunk, az egy reménységem, hogy talán a Polgári kar oltalma alá vész, akik ugyan igyeksznek benne.
Kedves Szülőm, most nincs egyéb mód, mint ezen levelet mutassa meg a Város előljáróinak, hogy a magyar Minisztériumhoz folyamodjanak és a Berlini – és Frankfurti Nemzetőr kormányához felőlünk tudósítást és kérést nyújtsanak, hogy bennünket mint igazi haza szerető fiúkat nem vissza a Német Törvény alá, hanem Magyarország felé Transferáljanak. Különben az akasztófa vár a nyakunkra. Kedves Szülőm! Én magam személyére minden órában eljöhetnék oly alkalmatosság vagyon kezemben, de mit használ, ha a többi legénységet elnem hozhatom, a Hazának vélek nem használhatok, örökös átok a fejemen. Mint Comandansnak nem is illene, mivel összve esküdtünk együtt élni és halni, nyerni vagy veszteni.
Ennél fogva kérem a Ns Város előljáróit, hogy azon pár lépést mellettünk megtenni ne terheltessenek csak Budára bejelenteni a dolgunkat ott, azután úgyis fogják tudni, hogy fognak rajtunk segíteni
…Ha az Isten szerentségesen haza segít, hogy szegény hazánknak segíthessünk minden fáradtság minden nyugtalanságot elfelejtünk, hanem kevés a reménység …mert … elveszett… Ennélfogva kérem a Magyarokat az egész Bajtársaim nevében, hogy amit mellettünk tehetnek, segítsenek, hogy ennyi igaz hazaszerető magyar fi ne jusson azon gyalázatos akasztófára, a ki meg van ígérve. Kedves Szülőm, vedd kedvessen ezen talán utolsó levelem, mert egyebet nem mondhatok, és a mint mondom, utolsó szükségemben a felül írt mód szerént segíttsen, máskép rövid napok múlva, minek előtte Isten életem végét elhozná, a világról le kell mondani, de még azzal sem gondolok mivel a szabadság és Haza szabadítás dolgában halok meg, tsak rólam mint igaz Haza védőről, jó gondolatta legyenek. A Halál mind egy az Olimpus hegyén is. Kedves Szülőm! Többet nem írhatok, mert kezeim reszketnek, szemeim a Halál pókhálójai béhúzták, hanem kívánok minden Testvér, Attyafiaknak és minden jó ismerősöknek ezer jókat és kérem, felőlem balul ne ítéljenek,hanem gondollyák, hogy a hazáért atta hűséges lelkét! Ezzel maradok kedves Szülőmnek alázatos fia, és Magyar Hazánknak jó akarója. Szetsey István strázsamester.”
Szetsey István sorsából is kitűnik a szabadságharc honvédeinek igazi hősiessége és hazaszeretete. Levele Jászalsószentgyörgyön megríkatott nemcsak egy édesanyát, hanem könnyekre fakasztotta a község asszony– és leánynépét is. Tarnay (Taczman) Mihály főjegyző külön lovassal küldette a levelet Pestre, azzal a megjegyzéssel a levél címzése mellett, hogy ha „Szentkirályi Móric jászkun főkapitány nem találtatnék kéretik Kossuth Lajos Úr, hogy e levelet felbontani, s a bennfoglaltak iránt intézkedni méltóztassék.”
A magyar kormány ilyen irányú kérelmei azonban Bécsben nem kerültek meghallgatásra. Így az ottani hírekre hiába várva, elunva a tétlenséget Szetsey csapatával december 2-án megszökött. Porosz földről Morvaország felé próbálkoztak a Kárpátokhoz eljutni, ami a császári katonasággal és cseh nemzetőrséggel megrakott vidéken lehetetlen vállalkozás volt. Az osztrákok elfogták és a theresienstadti várbörtönbe csukták őket, Szetseyt 4 évi sáncmunkával súlyosbított várfogságra ítélték.
A film és a magyar szabadságharc 160. évfordulója is inspirált arra, hogy utána járjak vajon Szetsey István túlélte-e várfogságot? Ki volt édesanyja Jászalsószentgyörgyön? Kérdéseimre többirányú levéltári kutatás után – melyben nagy segítségemre volt Halmai Tibor jászalsószentgyörgyi gyökerekkel rendelkező, Budapesten élő családfakutató – megnyugtató választ kaptam. Szetsey István túlélte a fogságot és Jászalsószentgyörgyön telepedett le. Családi élete, katonáskodása érdekes lehet az utókor számára.
Ki is volt hát Szetsey István? Törökszentmiklóson született 1815. január 13-án. Apja Szetsey István plebeus (népből származó), anyja Csonka Rozália. Törökszentmiklóson 1800. október 24-én kötöttek házasságot. Azt, hogy ők eredetileg Jászalsószentgyörgyről származtak-e, nem tudni. A község redemptusainak 1745-ös névsorában szerepel ugyan Szecsei és Csonka nevű földmegváltó gazda, de ez nem bizonyíték a szentgyörgyi ősökre. (Szecsei (Szetsey) nevű leszármazott nem él Szentgyörgyön, a Csonka nevű családi név viszont ma is ismert.) A Szetsey családban 10 gyerek született Törökszentmiklóson. István a hatodik gyermek. Az előzőleg született három István névre keresztelt testvérei korán meghaltak. Édesapját is hamar elveszítette, aki 50 évesen 1831. július 30-án halt meg.
1835-ben 20 éves korában került sor katonai sorozására. Ebben az időszakban 14 év volt a szolgálati idő. 1848-ban strázsamester lett a Nádor huszárezredben az alezredesi osztály 2. százada élén. Az ezred katonái jobbára a Jászkunságból valók voltak. Prága környékén állomásoztak, innen próbáltak 1848 őszétől 1849 nyaráig hazaszökni. Fegyveres harcok és súlyos veszteségek után törtek át Magyarországra. Mintegy 250 huszár ért csak haza, de ennyire tehető azoknak a száma is, akiket elfogtak, kivégeztek. Szetseyék sorsa várfogság lett, majd olaszországi csapatokhoz német gyalogezredbe osztották be őket.
Itthon az özvegyen maradt Csonka Rozália Jászalsószentgyörgyre költözött a családdal. János és Terézia nevű gyermekei 1838-ban itt kötöttek házasságot. János a szentgyörgyi Baranyi Apollóval, Terézia pedig Halmai Menyhért helyi redemptus felesége lett. Az édesanya Jászalsószentgyörgyön hunyt el 1858. október 3-án 74 éves korában. Valószínűleg még találkozhatott István fiával, aki a fogság után szintén a községben telepedett le Ő is itt kötött házasságot 51 évesen 1866. november 7-én a törökszentmiklósi Koródi Reginával. Négy gyermekük született: Mária, István, Anna és József. Közülük az utóbbi kettő érte meg a felnőtt kort. Szetsey István birtokos 1873. augusztus 9-én 58 éves korában Jászalsószentgyörgyön kolerában halt meg. (Ez év nyarán nagy kolerajárvány volt a községben napi 8–22 áldozatot követelve.) Szetsey István sírköve ma már a temetőben nem található meg, sírhelyét rég eltörölte az idő.
Emlékének tiszteleg ez az írás.
Lukácsi László (helytörténeti kutató)
Ez a cikk megjelent a Redemptio 2009.2.számában